Suaugęs žmogus turi vidutiniškai 100-150 tūkstančių galvos plaukų, kasdien netenka apie 100 plaukų. Taigi šukuojantis ar ant drabužių randami keli plaukai netūrėtų Jūsų bauginti.
Plaukai yra sudaryti iš proteinų (vadinamų keratinu), kurie yra gaminami plauko folikuluose. Folikului gaminant naujas ląsteles, senosios yra išstumiamos į odos paviršių apie 15 cm per metus. Matomas plaukas tai ištiesų apmirusios, negyvos keratino ląstelių juostelės.
Apie 90 proc. galvos plaukų yra aktyvūs ir nuolat auga. Kiekvienas plauko folikulas turi savo gyvenimo ciklą, kurį įtakoja žmogaus amžius, ligos ir daugybė kitų faktorių.
Plaukų slinkimą (plikimą) ir plonėjimą (silpnėjimą) gali įtakoti daugybė skirtingų veiksnių. Vis dėl to dauguma mokslininkų plaukų slinkimą sieja su genetika. Ir vis tik, kas lemia plaukų slinkimą?
Modelinis plikimas (androgeninė alopecia) – dažniausiai pasireiškianti plikimo forma, kuri paliečia apie 70 proc. vyrų ir 40 proc. moterų. Vyrams gali pasireikšti jau ankstyvoje paauglystėje, o moterims sulaukus 40 metų ar vėliau. Vyrams šio plikimo periodu būdingas pakaušio ir priekinės galvos dalies plaukų slinkimas (išretėjimas). Moterims šis negalavimas pasireiškia visų galvos plaukų susilpnėjimu.
Žiedininis nuplikimas (alopecia areata) – staigus plaukų slinkimas tam tikrose galvos zonose. Praplikusios zonos dažniausiai būna apvalios, monetos dydžio, kartais ir didesnės. Daugumai (apie 90 proc.) žmonių plaukai tose zonose savaime atauga per keletą metų. Šis plaukų slinkimas dažniausiai pasireiškia vaikams ir jaunimui. Tik itin retais atvejais šis plaukų slinkimas pereina į visišką nuplikimą. Šio negalavimo priežastys vis dar nežinomos, o žmonės patiriantys šį plaukų slinkimą, pasižymi puikia sveikata. Šį plaukų slinkimą galima efektyviai išgydyti šviesos terapija ar naudojant serumą plaukams.
Pogimdyvinis plaukų slinkimas. Nėštumo periodu plaukų augimas suaktyvėja, tačiau pagimdžius dauguma plaukų folikulų pereina į ramybės fazę. Praėjus 2-3 mėnesiams po gimdymo gali atsirasti stiprus plaukų slinkimas, kuris truks net iki 6 mėnesių. Vėliau plaukų augimas normalizuojasi. Norint pristabdyti plaukų slinkimą, atsiradusį po gimdymo, galima naudoti specialius serumus, kurie maitina plauko folikulą ir skatina joregeneraciją.
Ligos gali sąlygoti pagausėjusį plaukų slinkimą. Esant karščiavimui, susirgus gripu ar grybeline infekcija plauko folikulas pereina į ramybės fazę, o tai pasireiškia kaip plaukų slinkimas. Dažniausiai per porą mėnesių plaukų slinkimas sustoja. Norint paspartinti regeneracinį procesą, galima naudoti specialius plaukų augimą skatinančius šampūnus ir kondicionierius.
Stresas – tai itin dažna plaukų slinkimo priežastis. Šis plaukų slinkimas anksčiau ar vėliau savaime dingsta. Norint sustabdyti plaukų slinkimą, vertėtų vengti stresinių situacijų, jaudulio ir naudoti specialius antistresinius folikulą stiprinančius serumus.
Vaistai nuo podagros, artrito, depresijos, širdies problemų, aukšto kraujo spaudimo, kraują skystinantys preparatai, chemoterapija (gydant vėžinius susirgimus), beta adrenerginiai receptorių blokatoriai (naudojami kraujospūdžio kontrolei), kontraceptiniai preparatai, per didelės vitamino A dozės gali iššaukti laikiną pagausėjusį plaukų slinkimą ar praplikimą. Skydliaukės sutrikimai taip pat viena iš priežaščių dėl kurių pasireiškia gausus plaukų slinkimas. Šiais atvejais plaukų slinkimas gali būti sustabdytas, vartojant specialius gydytojo išrašytus vaistus.
Netaisyklinga dieta. Žmonėms, besilaikantiems itin drąstiškų dietų, gali pradėti slinkti plaukai. Tai nutinka dėl nepakankamo kiekio proteinų. Organizmas kaupia proteinus, todėl plauko folikulą perveda į ramybės fazę. Pagausėjęs plaukų slinkimas gali pasireikšti per 2-3 mėnesius nuo dietos pradžios. Norint sustabdyti plaukų slinkimą, reikia papildomai vartoti proteinų ir atsargiau reguliuoti savo mitybą.
Mažas geležies kiekis. Geležies trūkumas organizme gali sukelti pagausėjusį plaukų slinkimą. Tai gali nutikti dėl netaisyklingos dietos ar organizmo prasto geležies absorbavimo. Moterims, kurioms būna itin gausios mėnesinės, gali atsirasti geležies nepakankamumas. Geležies trūkumą gali nustatyti medikai tyrimų metu. Geležies kiekiui atstatyti skiriami maisto papildai su geležimi.
Kosmetinės procedūros: dažnas plaukų plovimas nekokybišku šampūnu, plaukų garbanojimas (tiesinimas) karštomis žnyplėmis, plaukų dažymas gali įtakoti plaukų silpnėjimą, plonėjimą ir slinkimą, tačiau plikimo – ne. Dažniausiai plaukai grįžta į normalią būseną per kelis mėnesius, nutraukus šias procedūras.
Nors genetinio plaukų slinkimo išvengti neįmanoma, tačiau galima sustabdyti plaukų slinkimą ir paskatinti jų augimą.
Norintiems išvengti priešlaikinio plaukų slinkimo, REKOMENDUOJAME:
Rinkoje yra daugybė produktų, žadančių plaukų slinkimo sustabdymą, tačiau tik nedaugelis jų yra ištiesų efektyvūs. Štai keletas priemonių ir procedūrų, kurios gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą ir atauginti plaukus iš naujo.